| |     latinica | english  
Насловна
FAQ - Најчешћа питања

НАЈЧЕШЋИ ЗАХТЕВИ KОЈЕ МОЖЕТЕ ПОДНЕТИ У Генералном конзулату

1. ЗАХТЕВ ЗА НОВИ ПАСОШ Р. СРБИЈЕ
2. ЗАХТЕВ ЗА ПАСОШ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ
3. ИЗДАВАЊЕ ПУТНОГ ЛИСТА (ПЛ)
4. ПРИЈАВА НОВОРОЂЕНОГ ДЕТЕТА
5. ПУТНИ ЛИСТ ЗА МАЛОЛЕТНО ИЛИ НОВОРОЂЕНО ДЕТЕ
6. ИЗГУБЉЕН ИЛИ УKРАДЕН ПАСОШ
7. ОВЕРА ПУНОМОЋЈА, САГЛАСНОСТИ, ИЗЈАВА, KОПИЈА ДИПЛОМА И ДР.
8. ВЕНЧАЊЕ У ГЕНЕРАЛНОМ КОНЗУЛАТУ
9. ПРИЈАВА БРАKА СKЛОПЉЕНОГ У НЕМАЧKОЈ
10. ПРИБАВА ДОKУМЕНАТА, ПОТВРДА И УВЕРЕЊА Р. СРБИЈЕ
11. ПРОВЕРА ДРЖАВЉАНСKОГ СТАУТСА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ - (Negativbescheinigung)
12. ЦАРИНСKА ПОТВРДА
13. НАKНАДНИ УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ
14. ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИKЕ СРБИЈЕ
15. ЗАХТЕВ ЗА ПРИЈЕМ У ДРЖАВЉАНСТВО РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
16. ЗАХТЕВ ЗА ПОНОВНО СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
17. РЕГУЛИСАЊЕ ВОЈНЕ ОБАВЕЗЕ
18. КОНЗУЛАРНЕ РАДЊЕ КОЈЕ СЕ НЕ МОГУ ОБАВИТИ У ГЕНЕРАЛНОМ КОНЗУЛАТУ
19. КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

1. ЗАХТЕВ ЗА НОВИ ПАСОШ Р. СРБИЈЕ

Потребна документа:

- постојећа биометријска путна исправа Р. Србије и
- доказ о регулисаном боравку у СР Немачкој (Aufenthaltserlaubnis, Fiktionsbescheinigung или потврда немачког органа да је боравак важећи са преводом на српски језик)

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин за подношење захтева за пасош се заказују путем портала Е-конзулат.  

ВАЖНО је знати:

- Пасош се не може продужити, увек се издаје нова пасошка књижица.

- Законски рок за обраду захтева и издавање нове путне исправе је до 60 дана (два месеца), а у појединим случајевима и дуже.

- Уколико први пут подносите захтев за биометријски пасош Републике Србије или поседујете тзв. плави пасош СРЈ, потребно је да приложите Извод из матичне књиге рођених Р. Србије на домаћем обрасцу,  Уверење о држављанству Републике Србије и важећи боравак у СР Немачкој.

- При уручењу новог пасоша, потребно је лично донети стари пасош који се поништава и враћа.
- Уколико се визна налепница (боравак) налази у старом пасошу, странка се са новом путном исправом обраћа надлежном немачком органу ради преношења боравка у нови пасош.

- Пасош може бити уручен и лицу које подносилац захтева овласти. У том случају подносилац захтева треба да при подношењу захтева за пасош у Генералном конзулату овласти друго лице за преузимање пасоша. У случају да се потреба за уручењем пасоша преко пуномоћника појави касније, потребно је да власник пасоша овери овлашћење код немачког нотара и преведе га на српски језик код овлашћеног судског преводиоца.

- Уколико сте изгубили пасош, нови можете преузети тек када стигне решење о проглашењу изгубљеног пасоша неважећим, што ће бити истакнуто на нашем сајту у рубрици „Урађене путне исправе“. Остали грађани могу доћи да преузму пасош када се на листи појави само број њиховог захтева.

- У случају да никада нисте поседовали пасош Р. Србије а имате преко 18 година и да сте држављанин Р. Србије потребно је приликом предаје захтева да са вама дођу два сведока који имају важећи српски пасош ради давања изјаве о идентитету (пожељно да сведоци буду чланови породице).

2. ЗАХТЕВ ЗА ПАСОШ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ

Захтев подносе оба родитеља или старатељ уз присуство детета.

Потребна документа:

- путне исправе за дете и родитеље и

- доказ о регулисаном боравку родитеља (и детета) у СР Немачкој (Aufenthaltserlaubnis).

Уколико први пут подносите захтев за пасош малолетном детету, потребно је приложити:

- Извод из матичне књиге рођених за дете (извод на домаћем обрасцу Р. Србије) и

Уверење о држављанству Р. Србије за дете, односно потврду надлежне матичне службе Р. Србије да је дете уписано у матичну књигу рођених и евиденције држављана Р. Србије. Уколико не поседујете наведена документа, а дете је већ уписано у матичне књиге у Р. Србији, Генерални конзулат вам их може издати.

У случају да дете још нисте пријавили онда је прво потребно да предате захтев за упис у матичне књиге Р. Србије и тек након потврде уписа можете заказати термин за предају захтева за пасош.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин за подношење захтева за пасош се заказују путем портала Е-конзулат.

Присуство само једног родитеља је могуће уз сагласност другог родитеља за издавање путног листа оверену код немачког нотара и преведену на српски језик код овлашћеног  преводиоца. Уколико се други родитељ налази у Србији, потребно је да достави оригиналну сагласност оверену код јавног бележника.

Присуство само једног родитеља је могуће и уз одлуку суда да самостално врши право родитељског старања над дететом (у том случају донети правоснажну оригиналну судску пресуду уколико је издата од суда у Р. Србији). Ако је немачки суд донео такву пресуду, онда она мора бити оверена печатом Апостиле и преведена на српски језик код овлашћеног судског преводиоца.

При уручењу новог пасоша, потребно је донети стари дететов пасош који се поништава и враћа. Дететов пасош може подићи и само један родитељ. Законски рок за обраду захтева и издавање нове путне исправе је до 60 дана (два месеца), а у појединим случајевима и дуже.

3. ИЗДАВАЊЕ ПУТНОГ ЛИСТА (ПЛ)

Уколико из било ког разлога морате хитно путовати у Републику Србију, а пасош Вам више не важи или је оштећен, украден или изгубљен, Генерални конзулат Вам може издати путни лист као врсту путне исправе кратког рока трајања која служи само за одлазак у Србију и не може се користити за даља путовања или повратак у Немачку.

Потребна документа:

- две слике 3,5 x 4,5 цм,

- постојећи пасош (уколико је истекао или оштећен) или потврда о губитку/крађи пасоша (уколико је украден или нестао),

- лична карту Р. Србије, уколико је имате.

У случају губитка или крађе пасоша, потребно је да се обратите најближој полицијској станици према месту Вашег боравка у СР Немачкој, пријавите губитак или крађу путне исправе Р. Србије (Verlustanzeige) и узмете потврду са уписаном именом и презименом, датумом и местом рођења, као и напоменом да сте пријавили губитак/крађу пасоша.

Потврду треба да сачувате због издавања нове путне исправе у Р. Србији.

Време израде ПЛ:

Путни лист можете добити у року од једног до три радна дана уколико поред истеклог пасоша односно потврде о губитку пасоша, поседујете и важећу личну карту Р. Србије.

Путни лист можете добити у року од једног до три радна дана уколико сте пасош само оштетили, али је још увек важећи и Ваш идентитет се може неспорно утврдити.

Путни листе ћете добити за два или три радна дана уколико се Ваш идентитет и држављанство Р. Србије не могу одмах утврдити, због чега је потребно извршити службене провере.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

4. ПРИЈАВА НОВОРОЂЕНОГ ДЕТЕТА

Пријаву рођења детета у иностранству и захтев за упис у књиге држављана Р. Србије може да поднесе један родитељ који је српски држављанин, осим у случају ако желите упис националне припадности у матичне књиге онда је обавезно присуство оба родитеља.

Потребна документа:

- важећи пасоши оба родитеља,

- извод из матичне књиге рођених за дете, на интернационалном обрасцу у оригиналу не старије од 6 месеци (Internationale Geburtsurkunde – Formule A),

-извод из матичне књиге венчаних за родитеље, односно Записник о признавању очинства дат пред иностраним органом, оверен печатом АПОСТИЛЕ и преведен на српски језик код овлашћеног преводиоца, ако родитељи нису у браку.

Генерални конзулат пријаву шаље надлежној матичној служби Р. Србије која уписује дете у надлежну матичну књигу рођених и књигу држављана Р. Србије. Родитељи поднесе захтев за издавање пасоша за дете тек након извршеног уписа у матичне књиге Р. Србије, уколико породица има регулисан боравак у СР Немачкој.

Трајање поступка: до 30 дана

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

5. ПУТНИ ЛИСТ ЗА МАЛОЛЕТНО ИЛИ НОВОРОЂЕНО ДЕТЕ

1. Захтев за путни лист за малолетно пријављено дете подносе оба родитеља.

Потребна документа:

- две слике детета 3,5 x 4,5 цм,

- постојећи дететов пасош (уколико је истекао или оштећен) или

- извод из матичне књиге рођених Р. Србије и уверење о држављанству Р. Србије (уколико је рођење детета већ пријављено, а дете нема пасош),

-пасоши оба родитеља.

Уколико је дететов пасош украден или нестао, потребно је приложити полицијску потврду о губитку/крађи пасоша,

Трајање поступка: Путни лист се у наведеним случајевима добија у року од једног до три радна дана.

Захтев за путни лист за новорођено не пријављено дете могу поднети оба родитеља одмах након пријаве рођења у Генералном конзулату.

Потребна документа:

-потврда или признаница о пријави рођења,

-две слике детета 3,5 x 4,5 цм,

- пасоши оба родитеља.

Трајање поступка: На издавање ПЛ се чека два до три радна дана.

Присуство само једног родитеља је могуће уз сагласност другог родитеља за издавање путног листа оверену код немачког нотара и преведену на српски језик код овлашћеног преводиоца. Уколико се други родитељ налази у Србији, потребно је да достави оригиналну сагласност оверену код јавног бележника.

Присуство само једног родитеља је могуће и уз одлуку суда да самостално врши право родитељског старања над дететом (у том случају донети правоснажну оригиналну судску пресуду уколико је издата од суда у Р. Србији). Ако је немачки суд донео такву пресуду, онда она мора бити оверена печатом Апостилле и превдена на српски језик код овлашћеног преводиоца.

Путни лист може подићи и само један родитељ.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

6. ИЗГУБЉЕН ИЛИ УKРАДЕН ПАСОШ

Молимо држављане Републике Србије да губитак или крађу пасоша без одлагања пријаве немачкој полицији и да са добијеном потврдом дођу у Генерални конзулат, како би пријавили нестанак пасоша.

Чланом 42. Закона о путним исправама Републике Србије прописано је да лице које у иностранству изгуби путну исправу њен нестанак треба да пријави најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије, након чега ће надлежни орган Републике Србије путну исправу прогласити неважећом.

Нестали а не пријављени пасоши, као и Ваши лични подаци у њима, могу бити злоупотребљени уколико пасош не буде благовремено оглашен неважећим.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

7. ОВЕРА ПУНОМОЋЈА, САГЛАСНОСТИ, ИЗЈАВА, KОПИЈА ДИПЛОМА И ДР.

За сваку оверу је потребно лично присуство особе чији се потпис оверава, одштампано пуномоћје, изјава или оригинални документ (нпр. диплома) који се оверава, важећи пасош Републике Србије или лична карта Републике Србије.

*У Генералном конзулату можете оверити сагласност да малолетно дете може путовати у иностранство са оцем/мајком/трећим лицем.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

8. ВЕНЧАЊЕ У ГЕНЕРАЛНОМ КОНЗУЛАТУ

У Генералном конзулату брак могу закључити само држављани Републике Србије.

Потребна документа за оба супружника:

- извод из матичне књиге рођених Р. Србије, на домаћем обрасцу,

- уверење о држављанству Р. Србије,

- уверење о слободном брачном стању (сва документа не смеју бити старија од 6 месеци) издаје се од стране надлежне матичне службе Републике Србије,

- важећи пасоши Р.Србије и

- копије пасоша два сведока.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термини се заказују лично у Генералном конзулату (потребно је присуство оба будућа супружника). На термин се, у редовним условима рада, чека од 7 до 14 дана.

9. ПРИЈАВА БРАKА СKЛОПЉЕНОГ У НЕМАЧKОЈ

У Генералном конзулату можете поднети захтев за упис брака склопљеног у иностранству у матичне књиге Р. Србије.

Потребна документа:

- важећи пасош Р. Србије и

- извод из матичне књиге венчаних на интернационалном обрасцу у оригиналу не старији од 6 месеци (Formule B). Брак склопљен у иностранству треба да пријаве оба супружника уколико су држављани Р. Србије.

Уколико је један супружник странац, брак пријављује само држављанин Р. Србије уз прилагање копије пасоша другог супружника.

По упису брака од стране матичне службе из Р. Србије и прибављање извода из матичне књиге рођених и уверења о држављанству на ново (удато) презиме, можете поднети захтев за издавање новог пасоша (оба документа можете добити у Генералном конзулату на дан захтева).

Брак је потребно пријавити и ако није дошло до промене презимена.

Трајање поступка: до 30 дана.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

10. ПРИБАВА ДОKУМЕНАТА, ПОТВРДА И УВЕРЕЊА Р. СРБИЈЕ

Уколико сте уписани у регистар матичних књига Р. Србије, у Генералном конзулату можете истога дана подићи:

- извод из матичне књиге рођених, венчаних или умрлих на домаћем или на интернационалном обрасцу, као и уверење о држављанству Републике Србије.

Посредством Генералног конзулата можете из Р. Србије прибавити следећа документа:

-уверење о слободном брачном стању (без Апостиле печата),

-потврду о некажњавању (Führungszeugnis),

-потврду о животу (издаје се истога дана уз лично присуство) и друге врсте потврда.

Захтеви се подносе лично, уз важећи пасош или личну карту.

*Уверење о слободном брачном стању

За употребу пред немачким органима, Уверење о слободном брачном стању треба да буде оверено Апостиле печатом који издају искључиво судови у Србији, тако да Генерални конзулат ту оверу не може извршити нити прибавити тако оверен документ. За ту радњу, странке могу ангажовати пуномоћника у Србији.

Трајање поступка прибаве докумената из Р. Србије: oд 4 радне недеље

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

11. ПРОВЕРА ДРЖАВЉАНСKОГ СТАУТСА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ - "Negativbescheinigung"

У Генералном конзулату можете поднети и захтев за проверу Вашег држављанског статуса у Р. Србији.

Потребна документа:

- захтев можете да преузмете са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата

- Извод из матичне књиге рођених на интернационалном обрасцу,

- важећа путна исправа или лична карта или други идентификациони документ (важећи боравак у СР Немачкој, возачка дозвола, важећа потврда Управе за странце са сликом итд.),

- Извод из матичне књиге рођених за родитеље, извод из матичне књиге венчаних родитеља, идентификациони документи родитеља (нпр. лична карта, пасош итд.)

Трајање поступка: од 4 радне недеље и дуже (зависно од података којима странка располаже)

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

12. ЦАРИНСKА ПОТВРДА

На потврду имају право држављани Републике Србије који су провели непрекидно на раду у иностранству најмање две године. Лица која су провела на раду у иностранству до десет година ослобођени су плаћања увозних дажбина на предмете домаћинства до укупне вредности од 20.000 евра. Лица која су провела на раду у иностранству преко десет година ослобођени од плаћања увозних дажбина на предмете домаћинства без ограничења у укупној вредности.

Потврда се односи само на увоз предмета за домаћинство у Републику Србију и важи годину дана од дана издавања.

Захтев се подноси лично.

Потребна документа:

-важећи пасош Р. Србије

-доказ о уплатама здравственог и социјалног осигурања (Versicherungsverlauf)

-решење о пензији (ако је остварена)

-потврда послодавца о времену проведеном на раду

Трајање поступка: потврда се издаје истога дана

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

13. НАKНАДНИ УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ

Држављанство Републике Србије пореклом стиче дете рођено у иностранству, чији је један од родитеља у тренутку његовог рођења држављанин Републике Србије а други је страни држављанин, ако га родитељ који је држављанин Републике Србије пријави до навршене 18. године живота код надлежног дипломатско-конзуларног представништва Републике

Србије као држављанина Републике Србије и ако поднесе захтев за упис детета у евиденцију држављана надлежном органу Републике Србије.

Ако је дете под старатељством, пријаву и захтев подноси старалац.

Ако је дете старије од 14 година, потребна је и његова сагласност.

Ако сте старији од 18 година и рођени сте у иностранству, а један од родитеља је у тренутку Вашег рођења био држављанин Републике Србије а други страни држављанин, држављанство Републике Србије стичете пореклом ако до навршене 23. године живота поднесете захтев за упис у евиденцију држављана надлежном органу Републике Србије. Ако сте старији од 23 године, обратите се Генералном конзулату како би се утврдило да ли постоји основ за утврђивање или пријем у држављанство Р. Србије.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

14. ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИKЕ СРБИЈЕ

У Генералном конзулату можете поднети захтев за отпуст из држављанства Републике Србије.

Потребна документа:

-  захтев можете да преузмете са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата,

- важећи пасош Републике Србије/или пасош државе чије држављанство већ поседујете,

- извод из матичне књиге рођених Р. Србије на домаћем обрасцу и уверење о држављанству Р. Србије (у случају да не поседујете ова документа, потписујете изјаву у Генералном конзулату да могу бити прибављена по службеној дужности).

- гаранција о пријему у немачко држављанство (Einbürgerungszusicherung) у оригиналу оверена печатом APOSTILLE и преведена на српски језик код овлашћеног преводиоца или

решење о пријему у немачко држављанство (Einbürgerungsurkunde) у форми оверене копије надоверене печатом APOSTILLE и са преводом на српски језик код овлашћеног преводиоца (уколико сте већ стекли немачко држављанство).

Пунолетни држављани Р. Србије мушког пола, дужни су да пре подношења захтева за отпуст, регулишу војну обавезу, односно буду уведени у војну евиденцију код надлежног центра Министарства одбране. Молбу за упис у војну евиденцију могу поднети и преко Генералног конзулата.

Захтев за малолетно дете може поднети један родитељ уколико истовремено подноси захтев и за себе лично, уз писану сагласност другог родитеља. Уколико други родитељ није присутан, потребна је његова оверена сагласност.

Ако је дете старије од 14 година, потребна је и дететова потписана сагласност која се обавља у Генералном конзулату.

Ако је дете под старатељством, захтев подноси старатељ, а поступак је исти.

Трајање поступка: 6-24 месеца

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

15. ЗАХТЕВ ЗА ПРИЈЕМ У ДРЖАВЉАНСТВО РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Чланом 23. Закона о држављанству Републике Србије прописано је да припадник српског народа који нема пребивалиште на територији Републике Србије има право да буде примљен у држављанство Републике Србије без отпуста из страног држављанства, ако је навршио 18 година живота, није му одузета пословна способност и ако поднесе писмену изјаву да Републику Србију сматра својом државом. Под истим условима, у држављанство Републике Србије може бити примљено лице рођено у другој републици раније СФРЈ које је имало држављанство те републике или је држављанин друге државе настале на територији раније СФРЈ, као избегло, прогнано или расељено лице борави на територији Републике Србије или је избегло у иностранство.

Потребна докумената:

- захтев можете да преузмете са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата,

- Изјава да се Република Србија сматра својом државом (изјаву можете преузети са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата),

- важећи идентификациони документ са сликом (пасош, лична карта),

- Извод из матичне књиге рођених на интернационалном обрасцу, не старије од шест месеци,

- Извод из матичне књиге венчаних на интернационалном обрасцу (уколико сте венчани у Немачкој), не старије од шест месеци,

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

16. ЗАХТЕВ ЗА ПОНОВНО СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Чланом 34. Закона о држављанству Републике Србије прописано је поновно стицање држављанства за лица која су отпуштена из држављанства Републике Србије и стекла страно држављанство или лица којима је на захтев родитеља престало држављанство Републике Србије отпустом или одрицањем. Поновни пријем у држављанство Републике Србије могу поднети пунолетна лица (којима није одузета пословна способност) уз достављање следећих докумената:

- захтев можете да преузмете са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата,

- важећи идентификациони документ са сликом (пасош, лична карта),

- Решење о пријему у страно држављанство, оверено Апостилле печатом и преводом на српски језик код овлашћеног преводиоца,

- копија Решења о отпусту из држављанства Републике Србије,

- Изјава да се Република Србија сматра својом државом (изјаву можете преузети са сајта Генералног конзулата или у просторијама Генералног конзулата)

Трајање поступка: од 4 радне недеље

Уколико је лице након отпуста из држављанства Републике Србије закључило брак потребно је пре подношења захтева за поновно стицање држављанства, поднесе захтев матичној служби у Републици Србији за упис чињенице брака (и промене презимена). Такође, уколико је након отпуста дошло до престанка брака, потребно је да се изврше промене у надлежној матичној служби у Републици Србији.

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

17. РЕГУЛИСАЊЕ ВОЈНЕ ОБАВЕЗЕ

Регрути и лица у резервном саставу која путују у иностранство на боравак дужи од једне године, дужни су да се пријаве најближем дипломатско-конзуларном представништву ради увођења у војну евиденцију у року од 30 дана од дана преласка државне границе.

Држављани Републике Србије који стално бораве у иностранству дужни су да се пријаве најближем дипломатско-конзуларном представништву ради увођења у војну евиденцију у календарској години у којој навршавају 18 година.

Увођењем у војну евиденцију дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, сматраће се да је држављанин Републике Србије регулисао војну обавезу.

Захтев се подноси лично.

Потребна документа:

-захтев-добија се у просторијама Генералног конзулата

-пасош или лична карта Р. Србије/уколико имате страни пасош потребно је да приложите и Уверење о држављанству Р. Србије

- важећи боравак у Немачкој (Aufenthaltstitel)

- Потврда адресе (Meldebescheinigung)

Трајање поступка: од 4 радне недеље

Износ таксе можете проверити у ценовнику конзуларних услуга.

Термин се заказују путем портала Е-конзулат.  

KОНЗУЛАРНЕ РАДЊЕ KОЈЕ СЕ НЕ МОГУ ОБАВИТИ У ГЕНЕРАЛНОМ КОНЗУЛАТУ

1 Признавање одлука које доносе судови у СР Немачкој-нпр. развод брака

Захтев за признавање одлуке немачког суда о нпр. разводу брака или старатељству не можете поднети преко Генералног конзулата, већ само лично или преко пуномоћника код надлежног суда у Р. Србији, по месту Вашег пријављеног пребивалишта. За наведени захтев неопходан вам је оригинал пресуде оверен печатом Апостилле печатом са званичним преводом на српски језик код овлашћеног преводиоца.

2 Прибава докумената оверених Апостиле печатом

Не постоји могућност надовере докумената Апостиле печатом посредством Генералног конзулата, јер је таква врста овере у надлежности судова Р. Србије. Такви захтеви се у Р. Србији подносе лично или преко пуномоћника.

3 Издавање личне карте Р. Србије и возачке дозволе Р. Србије.

Захтеви за издавање личне карте и возачке дозволе не могу се предати у Генералном конзулату, већ непосредно код надлежне полицијске управе у Републици Србији, према месту Вашег пријављеног пребивалишта.

4 Боравак или рад у Немачкој издавање виза.

За издавање визе за дужи боравак у Немачкој по основу запослења, спајања породице, школовања и др. надлежни су искључиво органи Савезне Републике Немачке (Ausländerbehörde), односно дипломатско-конзуларна представништва Немачке у иностранству. Генерални конзулат Р. Србије нема надлежности у поступку добијања виза за држављане Р. Србије у иностранству и не учествује у поступку.

5 Прибава потврде о забрани уласка у Немачку Да ли имате забрану уласка у Немачку, можете проверити искључиво лично код немачке Савезне службе за управу: www.bundesverwaltungsamt.de,  на чијем сајту ћете наћи формулар и даља упутства. Потпис на молби мора бити оверен код нотара и преведен на немачки језик, како би се спречило да лични подаци дођу у посед неовлашћених лица.

Након овере потписа захтев треба да проследите на следећу адресу:

Bundesverwaltungsamt
- Ausländerzentralregister -
50728 Köln


6 Прибава информације из Шенгенског информационог система

Захтев за добијање информација из Шенгенског информационог система можете поднети у писаној форми код "Bundeskriminalamt" (BKA) у Висбадену. Информације се дају искључиво овлашћеним лицима. Остале информације у вези са неопходним документима, као и о евентуалном заступању од стране адвоката можете пронаћи на интернет страници BKA (само на немачком):

Захтев треба да пошаљете на следећу адресу:

Bundeskriminalamt
ZV34 - Petenten
65173 Wiesbaden

KОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Возачке дозволе

Са Немачком је потписана Заједничка изјава о процедурама за замену возачких дозвола, што држављанима Р. Србије који имају регулисан боравак у Немачкој у трајању од најмање 185 дана, омогућава да изврше замену српске возачке дозволе за немачку возачку дозволу, без обавезе полагања возачког испита. Препорука је да се са процедуром замене возачке дозволе започне пре истека 6 месеци од датума пријаве боравка у Немачкој. За замену возачке дозволе надлежне су немачке општине у месту Вашег боравка.

Здравствена заштита

Држављани Р. Србије, осигураници Републичког фонда за здравствено осигурање, који привремено бораве у иностранству имају право на пружање хитне медицинске помоћи. Пре поласка на пут, држављани Р. Србије треба да се обрате органу за везу Р. Србије - Републичком фонду за здравствену заштиту, како би се упознали са начином спровођења предвиђене процедуре и остварили право на хитну медицинску помоћ у иностранству, уколико се за тим укаже потреба.



Конзуларне услуге
FAQ - Најчешћа питања
Конзуларна надлежност
Путне исправе
УРАЂЕНЕ биометријске путне исправе
Улазак у Србију - визе
Царина
Држављанство
Статусна питања
Овера докумената
Војна обавеза
Остале конзуларне услуге
Путовања грађана Србије у иностранство
Ценовник конзуларних услуга
Формулари
Списак адвоката за покрајине Хесен, Рајнланд Пфалц и Сарланд